XXVII Dni Huculskie

IV Mistrzostwa Koni Rasy Huculskiej

W dniach 17-19.09.2021r. w Kombinacie Rolnym Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie odbyły się XXVII Dni Huculskie.

Honorowy patronat objęła Pani:

BARBARA BARTUŚ – Poseł RP

    XXVII Dni Huculskie różniły się od poprzednich ponieważ organizatorzy w trosce o bezpieczeństwo Gości zrezygnowali z części artystycznej. Plac przed sceną przeznaczony został dla stoisk z rękodziełem ludowym. Ze względu na nie sprzyjające warunki pogodowe tych stoisk było niewiele. Oprócz rękodzieła były również punkty informacyjne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Gorlic oraz z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Gorlic. Gospodarze we współpracy z Ośrodkiem Zdrowia i OSP w Uściu Gorlickim zorganizowali mobilny punk szczepień przeciw Cowid19, z którego skorzystało kilkadziesiąt osób.

     Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników. Wśród Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością była m.in. Poseł ziemi gorlickiej Pani Barbara Bartuś, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu Gorlickiego, reprezentanci związkowi z PZHK, PZHKH, MZHK. Goście uczestniczyli również przy dekoracji zawodników. Pani Poseł zabierając głos powitała Gości, równocześnie podziękowała za przybycie, podkreślając piękno naszego regionu, życzyła gościom wielu wrażeń podczas zawodów a zawodnikom wysokich wyników sportowych.

   W programie była część hodowlano –sportowa. W piątek odbyła się ocena płytowa, zawody w powożeniu – konkurs ujeżdżenia, oraz próba kondycyjna. Sobotnią rywalizację zawodnicy rozpoczęli od ścieżki huculskiej dla juniorów i dla pozostałych zawodników, oraz zawody w powożeniu- maraton kombinowany. W niedzielę zawody rozpoczęły się od sportowej ścieżki huculskiej, następnie odbyły się skoki przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny. Tradycyjnie na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”. Źrebak huculski o imieniu „Fortunka” trafił do miejscowości Wysowa-Zdrój.

   W tym roku na zawody zgłoszonych zostało 52 koni w tym 6 koni należących do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”. W XXVII Dniach Huculskich udział brali zawodnicy z 28 ekip z Polski.

   Czempionką klaczy została: Klacz JAWA - hodowca Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”, właściciel Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie

   Czempionem ogierów został: Ogier WAG-W – hodowca Bieszczadzki Park Narodowy w Ustrzykach Górnych, właściciel Karolina Kowalczyk.