Strona główna -> O NAS - KONTAKT -> TU PRACUJEMY
Regietów to malowniczo położona wieś u podnóża Góry Rotundy, z dala od przelotowych tras, wielkich metropolii, można powiedzieć „jeszcze nie odkryta” przez turystów. Cisza i spokój jakie tu panują umożliwiają wspaniały kontakt z przyrodą.

Niegdyś Regietów wchodził w skład dóbr Gładyszów. W czasie I wojny światowej przebiegała tutaj linia frontu. W granicach wsi znajdują się dwa cmentarze z I wojny światowej (nr 48na górze Jaworzynka i 51 na górze Rotunda). Leżą one na szlaku Cmentarzy Wojennych. Cmentarz na Rotundzie, gdzie znajdują się masowe groby żołnierzy niemieckich, austriackich, rosyjskich, uważany jest za jedną z najpiękniejszych budowli drewnianych tego typu. Do budowy cmentarzy podchodzono z niezwykłym pietyzmem. Projektanci mistrzowsko wykorzystywali naturalne warunki Beskidu Niskiego, sytuując cmentarze na szczytach gór, w miejscach widocznych z dala, panoramicznych. Na ogół byli to prawdziwi artyści – malarze, architekci, rzeźbiarze. Należał do nich także D. Jurkowic (Słowak), który zaprojektował cmentarz na Rotundzie.

Regietów został wyludniony w 1947r podczas „Akcji Wisła”, stąd też słabe obecne zaludnienie wsi (116 mieszkańców). Dwie duże wsie – Regietów Górny i Regietów Dolny – zniknęły z powierzchni ziemi, pozostały tylko przydrożne krzyże, kapliczki i kamienne fundamenty po łemkowskich „chyrzach”.

Obecnie Regietów słynie z mającej tu swoją siedzibę Stadniny Koni Huculskich ( w listopadzie  1013 roku została włączona w struktury Kombinatu Rolnego Kietrz )  . Ośrodek rozwija się bardzo dynamicznie. Dysponujemy już nowymi stajniami hodowlanymi, karczmą, hotelem. Rośnie stado hodowlane koni rasy huculskiej (największe w Polsce i w Europie).
 
Z dnia na dzień wzmaga się ruch turystyczny na terenie Stadniny, rośnie zainteresowanie końmi huculskimi, turystyką konną. Stadnina przyjmuje coraz szersze rzesze turystów z kraju i za granicy, a to wiąże się z poszerzaniem listy dostępnych atrakcji, świadczonych usług :
  • rekreacyjne (jazdy konne dla początkujących i zaawansowanych, rajdy konne, przejażdżki bryczką, kuligi, zajęcia dla niepełnosprawnych - hipoterapia)
  • hotelarskie ( Hotel ** "Gościniec Jaśmin” - 50 miejsc noclegowych, komfortowo wyposażony)
  • gastronomiczne (Karczma "Huculanka "  – regionalne jadło, organizacja różnego rodzaju imprez i przyjęć na zamówienie)
 
 
Strony: 123
Strony: 123
Odwiedzin :