XXIV Dni Huculskie

XXIV Dni Huculskie
21 - 23 wrzesień 2018 rok
pod honorowym patronatem
JAN ARDANOWSKI – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
PIOTR SERAFIN – Dyrektor Generalny KOWR
ZBIGNIEW LUDWIN – Przewodniczący Rady Gminy Uście Gorlickie

W dniach 21-23.09.2018r. w Kombinacie Rolnym Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie odbyły się XXIV Dni Huculskie w Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
W ramach Dni Huculskich przeprowadzono II Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej.
Organizatorzy dla przybyłych Gości przygotowali wiele atrakcji. W programie była część hodowlano -sportowa oraz cześć artystyczna.
W piątek podczas programu hodowlano - sportowego odbyły się: Mistrzostwa Polski – ocena hodowlana i próba kondycyjna oraz zawody w powożeniu – konkurs ujeżdżenia.
W sobotę rywalizację zawodnicy rozpoczęli od Mistrzostw Polski - ścieżka huculska, w godzinach popołudniowych odbył się maraton kombinowany – zawody w powożeniu.
W niedzielę zawody rozpoczęły się od sportowej ścieżki huculskiej, następnie odbyły się skoki przez przeszkody - konkurs specjalny.
Atrakcją dla Gości był pokaz koni arabskich z Małopolskiej Hodowli Roślin Sp.z o.o. Stado Ogierów Białka - zaprezentowano dwie klacze arabskie: Perforia i Egiria .
Odbył się również pokaz konny w wykonaniu pracowników SKH „Gładyszów” oraz członków JKS „Jaśmin”. Pokazane były powozy sulka, zaprzęg krakowski i węgierski, bryczka Wictoria, sikawka strażacka, zaprzęgowy kadryl w wykonaniu Władysława Chruszcza i Tadeusza Zygadło.
Podczas otwarcia XXIV Dni Huculskich wręczono statuetki okolicznościowe z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Na wniosek Małopolskiego Związku Hodowców Koni w Krakowie – Kapituła Odznaczeń Polskiego Związku Hodowców Koni w Warszawie przyznała srebrne odznaki za zasługi na rzecz hodowli koni huculskich w Polsce.
Odznaki otrzymali:

  • Stanisław Ciuba - Dyrektor SKH „Gładyszów”
  • Barbara Jaklińska – Główny Hodowca SKH „Gładyszów”
  • Bogusława Długosz – nauczyciel akademicki na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz sędzia jeździecki.

W programie artystycznym wystąpiły zespoły wokalno- instrumentalne.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych dopisała nam publiczność, a Karczma „Huculanka” na rozgrzewkę serwowała gorący żurek, zupę cebulową z grzankami i serem żółtym, grochówkę wojskową, naleśniki po łemkowsku i inne specjały kuchni regionalnej.
Organizatorzy zadbali również o dodatkowe atrakcje m.in. jarmark rękodzieła ludowego, zjeżdżalnia dla dzieci, zorbing i inne.
Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu rolniczego, który znajduje się w Stadninie.
Zaprzyjaźniona Szkoła Rolnicza z Hańczowej zorganizowała przejażdżki mini traktorkiem dla dzieci, które cieszyły się dużym powodzeniem.
Dla najmłodszych uczestników Dni Huculskich został przeprowadzony konkurs wiedzy o Stadnine i okolicy. Dzieci bardzo dobrze poradziły sobie z pytaniami.
Najlepsi otrzymali upominki, pozostali „słodkie” nagrody pocieszenia .
Na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”
Konik o imieniu : „BASK” trafił do miejscowości Jedlicze .

W tym roku na zawody zgłoszonych zostało 70 koni w tym 14 koni należących do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie.
W XXIV Dniach Huculskich udział brali zawodnicy z 28 ekip z Polski i z zagranicy.

Czempionem ogierów został ; Ogier JUDYM prezentowany przez Łukasza Pupczyk , hodowca Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” właściciel Kombinat Rolny Kietrz Sp.z o.o.

Czempionką Klaczy została Klacz SZARLOTKA Z IZB prezentowana przez Weronikę Rojan ,hodowca Gospodarstwo Rolne Astir w Izbach, właściciel Weronika Rojan

Mistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został koń Ogier OZI pod jeźdźcem Anna Chojniak właściciel Czesław Gruca
Wicemistrzem Polski Koni rasy Huculskiej została klacz ANKARA – W pod jeźdźcem Jacek Gładkowski, właściciel Jacek Gładkowski
III miejsce zajął wałach Świteź pod jeźdźcem Aleksandra Błaszczak właściciel Aleksandra Błaszczak

Wyniki II Mistrzostw Polski Koni Rasy Huculskiej
Wyniki sportowe - ścieżka huculska i skoki przez przeszkody
Wyniki zaprzęgowe