XXVII Dni Huculskie

IV Mistrzostwa Koni Rasy Huculskiej

 

W dniach 17-19.09.2021r. w Kombinacie Rolnym Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie odbyły się XXVII Dni Huculskie oraz IV Mistrzostwa Koni Rasy Huculskiej.

 Honorowy patronat nad imprezą objęła Pani:

BARBARA BARTUŚ - Poseł RP

XXVII Dni Huculskie różniły się od poprzednich ponieważ organizatorzy w trosce o bezpieczeństwo Gości  zrezygnowali z części artystycznej. Plac przed sceną przeznaczony został dla stoisk z rękodziełem ludowym. Ze względu na nie sprzyjające warunki pogodowe tych stoisk było niewiele. Oprócz rękodzieła były również punkty informacyjne z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Gorlic oraz  z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Gorlic. Gospodarze we współpracy z Ośrodkiem Zdrowia i OSP w Uściu Gorlickim zorganizowali mobilny punk szczepień przeciw Cowid-19, z którego skorzystało kilkadziesiąt osób.

Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg  powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników. Wśród Gości, którzy  zaszczycili nas swoją  obecnością   była  m.in.  Poseł ziemi gorlickiej Pani Barbara Bartuś, przedstawiciele władz samorządowych z powiatu Gorlickiego, reprezentanci związkowi z PZHK, PZHKH, MZHK. Pani Poseł zabierając głos powitała Gości, równocześnie podziękowała za przybycie, podkreślając piękno naszego regionu, życzyła gościom wielu wrażeń podczas zawodów a zawodnikom wysokich wyników sportowych. Goście uczestniczyli   również przy  dekoracji zawodników.

 W programie była  część hodowlano –sportowa.  W piątek odbyła się ocena płytowa, zawody w powożeniu – konkurs ujeżdżenia, oraz próba kondycyjna. Sobotnią rywalizację zawodnicy rozpoczęli  od  ścieżki huculskiej dla juniorów i dla pozostałych zawodników, oraz zawody w powożeniu- maraton kombinowany.  W niedzielę zawody rozpoczęły się od sportowej ścieżki huculskiej, następnie odbyły się skoki przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny.     Tradycyjnie na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”. Źrebak huculski o imieniu „Fortunka” trafił do miejscowości  Wysowa-Zdrój.

W tym roku na zawody zgłoszonych zostało 52 koni w tym 6 koni należących do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”.  W XXVII Dniach Huculskich udział brali zawodnicy z 28 ekip z Polski.

Czempionką klaczy została: Klacz JAWA  - hodowca Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”, właściciel  Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.    Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie

Czempionem ogierów został: Ogier WAG-W – hodowca Bieszczadzki Park Narodowy w Ustrzykach Górnych, właściciel Karolina Kowalczyk.

 

Mistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został koń:

Ogier OGIEŃ

pod jeźdźcem

Rafał Kurowski

Właściciel

Wacław Kurowski

 

Wicemistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został koń:

Wałach PĄCZEK

pod jeźdźcem

Marta Szyba- Giżyńska

Właściciel

Marta Szyba-Giżyńska

 

III miejsce zajął koń:

Klacz JARSA

pod jeźdźcem Piotr Tełyczka

Właściciel

Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.

Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”