Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów"

Obecnie Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów "
to największa w Europie stadnina koni tej rasy.

Hodowla Koni

J.K.S "Jaśmin"

S.K "Hucuł"

Rekreacja Konna

Hucuły w Filmach

Galeria

 

 

Regietów to malowniczo położona wieś u podnóża Góry Rotundy, z dala od przelotowych tras, wielkich metropolii, można powiedzieć „jeszcze nie odkryta” przez turystów. Cisza i spokój jakie tu panują umożliwiają wspaniały kontakt z przyrodą
.Regietów został wyludniony w 1947r podczas „Akcji Wisła”, stąd też słabe obecne zaludnienie wsi (116 mieszkańców). Dwie duże wsie – Regietów Górny i Regietów Dolny – zniknęły z powierzchni ziemi, pozostały tylko przydrożne krzyże, kapliczki i kamienne fundamenty po łemkowskich „chyrzach”.

Obecnie Regietów słynie z mającej tu swoją siedzibę Stadniny Koni Huculskich ( w listopadzie  2013 roku została włączona w struktury Kombinatu Rolnego Kietrz )  . Ośrodek rozwija się bardzo dynamicznie. Dysponujemy już nowymi stajniami hodowlanymi, karczmą, hotelem. Rośnie stado hodowlane koni rasy huculskiej (największe w Polsce i w Europie). Z dnia na dzień wzmaga się ruch turystyczny na terenie Stadniny, rośnie zainteresowanie końmi huculskimi, turystyką konną. Stadnina przyjmuje coraz szersze rzesze turystów z kraju i za granicy, a to wiąże się z poszerzaniem listy dostępnych atrakcji, świadczonych usług.

Historia Stadniny

W 1856 roku powstała w Łuczynie (Karpaty Lesiste) pierwsza Stadnina Koni Huculskich. Po 16 latach działalności w 1872 roku została jednak zlikwidowana. Wzrost zainteresowania tymi końmi (wojsko, eksport do Anglii) spowodował, że w 1877 roku zakupiono miejscowej ludności w najbliższej okolicy 1 ogiera i 10 klaczy huculskich.   

W 1891 roku w Kosowie powstała pierwsza stacja ogierów, a w 1895 roku kolejna w Żabiem. Pierwszy pokaz koni odbył się w 1899 roku w Żabiem, gdzie wystawiono 360 koni. Pokazy organizowano co kilka lat, aż do wybuchu I wojny światowej. Od 1924 roku zaczęto prowadzić rejestrację klaczy, a w 1925 uznawanie ogierów. W tym samym roku powstał Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej z siedzibą w Kosowie.

W latach 1925-1937 zarejestrowano 829 klaczy huculskich. Do II wojny światowej stanowiono 16 ogierami z Państwowego Stada Ogierów w Sądowej Wiszni i 20 ogierami uznanymi.

Czytaj więcej