I Dzień Koniarza

W dniu 27.10.2012 r. w Regietowie odbył się I Dzień Koniarza.

Najpierw odbył się spęd 200 koni z pastwisk z Regietowa Wyżnego na teren Stadniny Koni Huculskich "Gładyszów'" Sp. z o.o. Całość przedsięwzięcia odbyła się bardzo sprawnie a obecni podczas spędu widzowie byli pod dużym wrażeniem pędzących koni. Po spędzie na Gości czekały inne atrakcje zwiedzanie izby tradycji, pokazy konne oraz festiwal kultur małopolski, łemkowskiej, huculskiej i pogórzańskiej.

Następnym punktem I Dnia Koniarza był „Bieg Myśliwski Świętego Huberta” zwany potocznie „Hubertusem”. Najpierw odbyła się zbiórka, przygotowanie koni do gonitwy oraz omówienie szczegółów dotyczących najważniejszego w tym dniu punktu programu. Kolejno nastąpił rekonesans, zapoznanie się z terenem jeźdźców jadąc w siodle, co niektórzy już układali sobie taktykę na gonitwę a nagroda była znaczna, dzierżenie kity lisa przez najbliższy rok, również wszyscy widzowie biorący udział udali się też konno ale bryczkami w teren.
Godzina 15:30 był to główny w tym dniu punkt programu Bieg Św. Huberta. Pamiętać należy także o widzach, którzy przybyli na gonitwę po 2 godzinnej przejażdżce bryczkami, podziwiali oni popis zręczności jeźdźców i koni .
Uciekającym był Stary Lis w postaci Andrzeja Peregryma a szczęśliwym zwycięzcą został Mariusz Gilarski można by powiedzieć umarł król niech żyję król…. Przynajmniej przez najbliższy rok.
O godzinie 18:00 zgodnie z tradycją myśliwską, na zakończenie polowania ,odbyło się uroczyste przyjęcie, biesiada. W tym roku po raz pierwszy był to Bal Koniarza podczas, którego odbyła się licytacja rękodzieła i cegiełek na rzecz JKS "Jaśmin". Na stołach królował tradycyjny bigos, wędliny, barszcz w filiżankach oraz pieczony baran. W czasie uczty i tańców wspominało się polowanie i wymieniało wrażenia.

Partnerem Przedsięwzięcia było Województwo Małopolskie w ramach programu
„Małopolska – Nasz Region, Nasza Szansa”.