XXVIII Dni Huculskie

V Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej

 

W dniach 16-18.09.2022r. w Kombinacie Rolnym Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie odbyły się XXVIII Dni Huculskie oraz V Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej.

 Honorowy patronat nad imprezą objęli:

HENRYK KOWALCZYK – Minister Rolnictwa i rozwoju Wsi

 BARBARA BARTUŚ – Poseł RP

ŁUKASZ KMITA  - Wojewoda Małopolski

WITOLD KOZŁOWSKI – Marszałek Województwa Małopolskiego 

Pomimo trudnych warunków pogodowych dojechali do nas wystawcy z rękodziełem ludowym.  Były również stoiska edukacyjno-informacyjne na których można było  uzupełnić swoją wiedzę w różnych dziedzinach m.in. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Gorlic,  z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Gorlic, z Nadleśnictwa Łosie, z Uzdrowiska Krynica- Żegiestów S.A. oraz służb mundurowych Policji i OSP.  Dużym zainteresowaniem cieszyły się  konkursy  dla gości najmłodszych rzut podkową do celu, młodzież mogła się sprawdzić z wiedzy ogólnej  o stadninie natomiast dorośli mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w dojeniu krowy na czas.

Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg  powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników. Wśród Gości, którzy  zaszczycili nas swoją  obecnością   byli  m.in.  Poseł ziemi gorlickiej Pani Barbara Bartuś, Pan Kazimierz Koprowski Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie, Prezes Małopolskiej Izby Rolniczej Pan Ryszard Czaicki, Pani Elżbieta Wróbel Z-ca  Dyrektora Oddziału terenowego ARiMR w Krakowie,  przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych z powiatu Gorlickiego, Prezesi i Dyrektorzy  związkowi z PZHK, PZHKH, MZHK oraz miłośnicy koni huculskich. Pani Poseł zabierając głos powitała Gości, podkreślając piękno naszego regionu równocześnie podziękowała hodowcom i zawodnikom za przybycie. Pomimo deszczowej pogody życzyła gościom wielu wrażeń podczas zawodów a zawodnikom wysokich wyników sportowych. Goście uczestniczyli   również przy  dekoracji zawodników.

 W części hodowlano –sportowej  w piątek odbyła się ocena płytowa, zawody w powożeniu – konkurs ujeżdżenia, oraz próba kondycyjna. Sobotnią rywalizację zawodnicy rozpoczęli  od  ścieżki huculskiej dla juniorów i dla pozostałych zawodników, oraz zawody w powożeniu- maraton kombinowany.  W niedzielę zawody rozpoczęły się od  skoków przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny.     Tradycyjnie na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”. Źrebak huculski o imieniu „NAREWKA   ” trafił do miejscowości  Kwiatoń.

W tym roku na zawody zgłoszonych zostało 60 koni w tym 18 koni należących do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”.  W XXVIII Dniach Huculskich udział brali zawodnicy z 24 ekip z Polski.

Czempionką klaczy została: Klacz FIGLARNA  - hodowca Stadnina Koni Huculskich, właściciel  Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o.    Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie

Czempionem ogierów został: Ogier PĘDZIWIATR – hodowca Wiesław Oleszczuk Zamość,  właściciel Barbara Jakubiec Kolbuszowa woj. Podkarpacie.

 

Mistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został koń:

Ogier WAG-W

pod jeźdźcem     Karolina Bielanin

          Właściciel     Karolina Kowalczyk

 

Wicemistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został koń:

Wałach PĄCZEK

pod jeźdźcem  Marta Szyba- Giżyńska

Właściciel     Marta Szyba-Giżyńska

 

III miejsce zajął koń:

Klacz Figlarna

pod jeźdźcem Piotr Tełyczka

Właściciel  Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”