Wakacyjne spotkanie z operą 01.07 2023

Krakowiacy i Górale

Czyli Cud Mniemany

 

Po raz trzynasty na terenie Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie  odbyło się wakacyjne spotkanie z operą. Dla miłośników opery organizatorzy przygotowali wielkie dzieło, które jest uznawane za pierwszą polską operę narodową - „Krakowiacy i Górale czyli Cud Mniemany” w reżyserii Roberta Dymowskiego, libretto Wojciech Bogusławski, muzyka Jan Stefani, choreografia Małgorzata Włoczkowska.  

Wykonawcami byli Artyści Teatru Wielkiego  Opery Narodowej w Warszawie i Teatru Muzycznego w Lublinie. Obok Solistów wystąpił Zespół pieśni i tańca  „Tęcza” oraz Orkiestra „Kameralna” pod batutą Tomasza Labunia.

Akcja opery rozgrywa się w młynie oraz w karczmie w Mogile. Bohaterami jest młoda para Basia  córka młynarza i Stach syn furmana oraz ich perypetie. W rolę Basi wcieliła się Julia Mach, rolę Stacha zagrał Kamil Król,  górala Bryndasa narzeczonego Basi zagrał Robert Dymowski, Ryszard Morka wystąpił jako drugi góral,  rola organisty Miedodmucha  przypadła Robertowi Ulatowskiemu,  Jonka zagrał Andrzej Wiśniewski, Wawrzyniec to Adam Kruszewski,  Bardosa zagrał Michał Janicki, młynarzem był Jerzy Sznajder oraz jego żona Dorota, którą zagrała Anna Lubańska.

Ze względu na niesprzyjające warunki pogodowe widowisko zostało przeniesione na krytą ujeżdżalnię, co dodatkowo oddawało autentyczności przedstawienia. Licznie zgromadzona publiczność  nagrodziła wykonawców owacjami na stojąco.

 

 

Organizatorami byli:

Stowarzyszenie Hucuł przy SKH Gładyszów

Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie