XXIX Dni Huculskie
VI Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej

   W dniach 15-17.09.2023r. w Kombinacie Rolnym Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie odbyły się XXIX Dni Huculskie oraz VI Mistrzostwa Polski Koni Rasy Huculskiej.

Honorowy patronat nad imprezą objęli:
      ROBERT TELUS – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
      BARBARA BARTUŚ – Poseł na Sejm RP

     Dni Huculskie w Regietowie to impreza cykliczna rekreacyjno – hodowlana. Organizatorzy przygotowali dla odwiedzających w tych dniach stadninę wiele atrakcji. Na stadionie odbywały się zawody konne natomiast plac przed sceną wypełniony był stoiskami z rękodziełem ludowym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja sprzętu i pracy w służbach mundurowych m.in. 114 batalion Lekkiej Piechoty Limanowa z 11 Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej, wystawa bryczek, motocykli i sprzętu rolniczego. Były również stoiska edukacyjno-informacyjne na których można było uzupełnić swoją wiedzę w różnych dziedzinach m.in. z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Gorlic, z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Gorlic, z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Karniowice z Nadleśnictwa Łosie, z Uzdrowiska Krynica- Żegiestów S.A. z Koła Gospodyń Wiejskich Gładyszów, które promowało zdrową żywność „Natura od Kuchni” oraz Szkoła z Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej. Powodzeniem cieszyły się też konkursy dla najmłodszych rzut podkową do celu, młodzież mogła sprawdzić się z wiedzy ogólnej o stadninie natomiast dorośli mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w dojeniu krowy na czas. Dla dzieci przygotowano park rozrywki, dmuchańce, przejażdżki w siodle i traktorkiem, malowanie w plenerze.
  

   Dyrektor Stadniny Koni Huculskich „Gładyszów” Mirosław Waląg powitał przybyłych Gości, hodowców i zawodników. Wśród Gości, którzy zaszczycili nas swoją obecnością byli m.in. Poseł ziemi gorlickiej Pani Barbara Bartuś, przedstawiciele władz samorządowych oraz służb mundurowych z powiatu Gorlickiego, Prezesi i Dyrektorzy związkowi z PZHK, PZHKH, MZHK oraz miłośnicy koni huculskich. Pani Poseł zabierając głos powitała Gości, podkreślając piękno naszego regionu równocześnie podziękowała hodowcom i zawodnikom za przybycie. Życzyła gościom wielu wrażeń podczas zawodów a zawodnikom wysokich wyników sportowych. Goście uczestniczyli również przy dekoracji zawodników.
Podczas Dni Huculskich odbyło się wręczenie odznaczeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zasłużony dla Rolnictwa.

   Odznaczenia otrzymali: Piotr Geriak, Józef Waszczyszak, Stanisław Tabiś, Zdzisław Górka, Mirosław Waląg. Odznaczenia wręczała Pani Barbara Bartuś Poseł na Sejm RP w asyście Dyrektor Małopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR Pani Izabeli Stefańczyk, Kierownika Biura Powiatowego ARiMR Pani Doroty Tokarz, Burmistrza Miasta Bobowa Pana Wacława Ligęza, Wójta Gminy Uście Gorlickie Zbigniewa Ludwina.

   W części hodowlano –sportowej w piątek odbyła się ocena płytowa, zawody w powożeniu – konkurs ujeżdżenia, oraz próba kondycyjna. Sobotnią rywalizację zawodnicy rozpoczęli od ścieżki huculskiej dla juniorów i dla pozostałych zawodników, oraz zawody w powożeniu- maraton. W niedzielę zawody rozpoczęły się od sportowej ścieżki huculskiej, skoków przez przeszkody – konkurs dla młodych jeźdźców i konkurs skoków specjalny.

   Tradycyjnie na zakończenie imprezy odbyło się rozstrzygnięcie finału „Kupowanie konia w ciemno”. Źrebak huculski o imieniu WARATYN trafił do miasta Nowy Sącz.

   W tym roku na zawody zgłoszonych zostało 63 konie w tym 18 koni należących do Kombinatu Rolnego Kietrz Sp. z o. o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”. W XXIX Dniach Huculskich udział brali zawodnicy z 29 ekip z Polski.
 

Czempionką klaczy została: Klacz JEDYNA - hodowca Stanisław Gajewski, właściciel Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów” w Regietowie

Czempionem ogierów został: Ogier JUBILER – hodowca Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”, właściciel Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy Odrzechowa Sp.z o.o.
 

Mistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej została  Klacz Forsa  pod jeźdźcem Piotr Tełyczka
Właściciel Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”

Wicemistrzem Polski Koni Rasy Huculskiej został   Klacz Figlarna  pod jeźdźcem Julia Marmuźniak
Właściciel Kombinat Rolny Kietrz Sp. z o.o. Stadnina Koni Huculskich „Gładyszów”

III miejsce zajął Wałach PĄCZEK  pod jeźdźcem Marta Szyba- Giżyńska
Właściciel Marta Szyba-Giżyńska